درباره نشریه

 

 

درباره ما

 

«فینلی پیتر دون»، نویسنده و طنزپردازآمریکایی قرن نوزدهم، زمانی گفته است که وظیفه روزنامه نگاران «تسلی دادن به رنج کشیدگان و پریشان ساختن راحت طلبان است.» ترجمان سخن او این است که  هدف اصلی روزنامه ­نگاری، ارایه اطلاعاتی دقیق و موثق است که شهروندان برای فعالیت و زندگی در جامعه­ای آزاد به آن نیاز دارند. به عبارتی، وسایل ارتباط جمعی، از طریق کسب بی وقفۀ اخبار و ارائۀ مستقل آن، به عموم خدمت می کنند.

 

هدف روزنامه نگاری، مانند هدف جراحی است، بدین معنی که در جراحی هدف باز کردن و دوباره دوختن شکم بیمار نیست، بلکه هدف، درمان و مداواست. بدین ترتیب، هدف روزنامه نگاری نیز، بیشتر و فراتر از نگارش و گزارش وقایع است و آن، آگاهی بخشی، آموزش و تنویر افکار عمومی و در یک کلام، خدمت به عموم است.  بنابراین، در سایه چنین خدمتی است که نقش رسانه ها معنا پیدا می کند؛ رساندن اکسیژن دموکراسی و آگاهی برای جامعه.

 

البته نباید  فراموش کرد، تا زمانی که مدیران، سردبیران، روزنامه نگاران و به طور کلی اهالی رسانه ها از مسائل و زمینه های اجتماعی، تاریخی، حقوقی و نظری حرفه ارزشمند خود بی خبر باشند، نمی توانند به جامعه و شهروندانش خدمت کنند. این همان نکته حساسی است که فلسفه انتشار فصلنامه «علوم خبری» را تبیین می کند.

 

فصلنامه «علوم خبری» قصد دارد نسبت به مسائل روزنامه نگاری و ارتباطات، نگاه علمی، به روز و البته بومی داشته باشد و به همه  کسانی که به این رشته عشق می­ورزند و به نوعی با آن درگیرند، دیدی عمیق تر بدهد.

 

فکر تهیه و انتشار یک نشریه علمی­ در زمینه روزنامه نگاری و به طور کلی علوم ارتباطات سال ها بود که در ذهن ما جای گرفته بود، اما بنا به دلایل زیادی، هرگز از مرحله فکر به عمل راه نیافت و سرانجام توفیق حاصل شد که با پشتگرمی استادان محترم این رشته، طرح آن افکنده شد و زمینه انتشار آن در بهار علم و طبیعت و مصادف با روز جهانی ارتباطات در سال 1390 فراهم شد.

 

برای نامگذاری فصلنامه اندیشه ها شد، تا «علوم خبری» انتخاب گردید. علت به کارگیری این اصطلاح، گستردگی دامنه معنایی آن است، که می کوشد تمامی حوزه های علوم ارتباطات، را مورد کنکاش قرار دهد. این که  چرا واژه «علوم اطلاعاتی» برگزیده نشده، به خاطر پرهیز از سوق داده شدن ذهن مخاطب به حوزه های فنی ارتباطی (مانند مخابرات) یا برخی سازمان های سیاسی (مانند وزارت اطلاعات) بوده است.

 

به طور کلی، این نشریه به منطور فراهم نمودن محیط فکری برای پژوهشگران ملی و بین المللی با تمرکز بر مباحث روزنامه نگاری و علوم ارتباطات (ارتباطات بین المللی، روابط عمومی، مدیریت رسانه، سیاستگذاری ارتباطات، اقتصاد رسانه، تبلیغات، افکار عمومی، شبکه های اجتماعی و ...) و همچنین مسایل میان رشته ای پایه گذاری شده است. این نشریه در پاسخ به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه روزنامه نگاری و ارتباطات و سایر حوزه های مرتبط انتشار یافته و هدف آن انتشار مقالات با کیفیت می باشد که یافته های مهم در این حوزه را گزارش می دهند.

 

یادآوری می شود که فصلنامه علوم خبری یک نشریه علمی با داوری بسته  و دو سو ناشناس  و با دسترسی آزاد است که به صورت خصوصی و با همکاری «انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران»، «انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران» و «قطب علمی ارتباطات اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی» منتشر می شود. دسترسی به آخرین یافته های پژوهشی منتشره در این فصلنامه  آزاد و رایگان است اما، برای بررسی، داوری انتشار مقالات علمی از نویسندگان هزینه ای  اندک دریافت می شود.

 

فصلنامه علوم خبری که در دو نسخه چاپی و آنلاین منتشر می شود، از سوی هیچ سازمان یا نهادی دولتی و غیر دولتی پشتیبانی مالی  نمی شود.

این فصلنامه در پایگاه های زیر نمایه می شود:

  • پایگاه اطلاعات نشریات کشور (مگ ایران)
  • پایگاه مجلات تخصصی نور (نور مگز)
  • پورتال جامع علوم انسانی