جایگاه کرامت انسانی در روابط عمومی اسلامی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

دانشیار گروه روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی

چکیده

هدف نهایی از مجموعه استراتژی‌های درازمدت و تاکتیک‌های و تکنیک‌های کوتاه مدت روابط عمومی اسلامی آن است که با احترام به حریم افراد و جایگاه و کرامت انسانی آنها فضایی همراه با آرامش، حسن تفاهم و دوستی و همکاری میان یک مجموعه انسانی در جهت نیل به اهداف متنوع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایجاد نماید.
لذا در این مقاله سعی شده است ضمن تشریح نیازهای معنوی انسان و تأکید اسلام بر جایگاه والا و کرامت انسانی افراد به برخی از کارکردهای معنوی روابط عمومی اسلامی بپردازد از جمله این کارکردها نیاز انسان به سرور و شادی و نشاط به عنوان یک ضرورت فطری و پاسخگویی به نیاز انسان تنها در انبوه خلق و نیاز مبرم انسان به همدلی و هم‌زبانی با دیگران است که با استناد به آیات و روایات اسلامی به عنوان کارکردهای روابط عمومی اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و چگونگی پاسخگویی، روابط عومی اسلامی به انسان متحیر و سرگردان در جامعه صنعتی و فراصنعتی امروز بشری به بحث گذاشته شده است.
در ادامه نویسنده در مورد کارکردی مادی روابط عمومی معتقد است در دنیای جدید تا نتوانیم نظرات مخاطبان را بدانیم و به کار ببندیم نمی‌توانیم به مدیریت درست اهداف دست یابیم به نظر می‌رسد قرن 21 قرن پرفروغی برای روابط عمومی بلکه برای دنیای بازرگانی است و استفاده از قوانین منطقی روابط عمومی می‌تواند باعث موفقیت شود. وقتی مسأله‌ای در سازمان به وجود می‌آید روابط عمومی برای حل آن تلاش می‌کند و وقتی مراحل حل مسأله طی شد مأموریت روابط عمومی پایان یافته است. البته باید به طور مداوم به بررسی تاکتیک‌ها و روش‌های دستیابی به انتظار مخاطبان پرداخت و آنها را همیشه به روز نگه داشت.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

...

نویسنده [English]

  • rahman saeedi
Associate Professor, Department of Public Relations, Allameh Tabatabai University
چکیده [English]

...

کلیدواژه‌ها [English]

  • .